TERENSKA NASTAVA NA OPG LIVAK U KUTJEVU

Autor: Vlatka Medunić, 3. 10. 2014.

Nadnevka 24.9.2014.g. učenici 4.b razreda, učiteljica Đ. Gatjal, roditelji učenika gospođa J.Čokrlić i gospođa D.Kuzmanović, stručni suradnik V. Dukanović te ravnateljica naše škole gospođa Z. Krip , posjetili su OPG Livak u Kutjevu i odradili terensku nastavu.Vlasnik imanja je gospodin Predrag Livak.

Nastavu su odradili kroz 5 nastavnih sati: HJ (Jesen na imanju, vidni i slušni doživljaj), GK (Dva i dva su četiri, Skupa ćemo mi - pjevanje i sviranje na " zvečke " izrađene od šumskih plodova), PID (Ljekovito i samoniklo bilje livade, život zelene biljke - praktičan rad), LK (Crtanje - rad po promatranju, bundeve u košarici, flomaster i pastele), TZK (Dodavanje i hvatanje lopte i frizbija, preskakanje "bala sijena", hokej na travi).

Na imanje su ušli s pjesmom, popili pripremljen čaj od ljekovitog bilja te krenuli na rad.
Učenici su bili raspoređeni u 4 skupine:

1. Skupina istraživala je BILJKE I ŽIVOTINJE ŠUME te imala izazov IZRADITI PRAĆKU

2. Skupina imala je zadatak istražiti LIVADU, VOĆNJAK I LOKVU te izazov IZRADITI LUK I STRIJELU.

3. Skupina imala je zadatak odraditi INTERVJU S VLASNIKOM IMANJA te kao praktičan rad BERBU HOKKAIDO BUNDEVA, vađenje sjemenki iz bundeve za sušenje

4. Skupina imala je IMANJE KROZ GODIŠNJA DOBA - istražiti poslove na imanju kroz razgovor s vlasnikom i fotografije imanja kroz godišnja doba. Njihov izazov je bio pronaći guštera Đuru što im je i uspjelo.

Praktični rad bio je i BERBA ŠIPKA I VOĆA U VOĆNJAKU ( dunje, mušmule ). Učenici su s roditeljima PAKOVALI LJEKOVITO BILJE ZA ČAJ  u staklenke koje su ponijeli u  svoj dom. Na imanju je osim vlasnika suradnju i pomoć učenicima u prepoznavanju šumskog drveća , pružio i gospodin J. Zelić, magistar šumarstva. Na kraju rada, učenici svake skupine prezentirali su svoj rad ostalima .

Ovu nastavu integriranog tipa, na otvorenom, kroz korelaciju nastavnih predmeta, zabilježili su novinarka HTV-a Senka Vidaković te nazočna snimateljica i producent . Nastava je snimljena i prikazana na HTV-u 30.9.2014. u emisiji Dobro jutro Hrvatska, a bit će prikazana i za 2 tjedna u emisiji Eko- zona na HTV-u 2 .

EVO NEKE OD IZJAVA UČENIKA I RODITELJA:

TEA ČAVEC:
Majčina dušica miriši poput mamine duše!! Čaj od ljekovitog bilja miriše predivno i jako je ukusan. Naši plakati puni su raznih boja, šarenilo prirode. Božanstvena priroda na imanju puna je cvijeća, mirisa, životinja. Pisali smo o životu drveća. Izradili smo luk i strijelu. Bilo je super dok su nas snimali!! Ovo bih ponovila još 100 puta jer bilo je odličnoooo...

ROKO ANIĆ:
Na imanje OPG Livak krenuli smo autima. Popeli smo se uz brdo i pjevali. Kad smo stigli na imanje popili smo ljekoviti čaj. Tada smo se podijelili u grupe i krenuli na posao. Iz torbe smo izvadili pernicu i pastele, škarice, bilježnicu i dobili plakat za izradu. Brali smo bundeve, vadili iz njih sjemenke i stavljali ih u staklenke. Jako puno smo radili na plakatu. Najveće iznenađenje bio je "šumski frižider" u kojem smo otkrili jabuke i sok. Igrali smo i hokej na travi s palicama od drveta. Uspjeli smo pronaći i guštera Đuru - nije se uplašio. Na kraju smo jednu minutu legli na travu i imali Vježbu tišine u kojoj smo slušali prirodu... Poželio sam da još ostanemo.

JELENA ČOKRLIĆ, majka Marije Čokrlić:
"Oduševljena sam terenskom nastavom s učenicima 4. b i njihovom učiteljicom na imanju OPG Livak!! Lokacija je odlično odabrana jer nije previše kultivirana pa ostavlja djeci puno prostora da slobodno istraže područje koje nudi brojna otkrića i iznenađenja: od lokve, prirodnog hladnjaka, zanimljivih životinja poput guštera Đure, bodljikavih grmova šipka do palica za hokej i bala sijena za preskakanje. S druge strane, naša učiteljica nije dozvolila da djeca „tumaraju " i gube vrijeme. Savršeno osmišljenim zadacima maksimalno je
iskoristila sve što imanje nudi kako bi djeca na zanimljiv i aktivan način učila. Uživala sam u izletu pod prvog trenutka  kad su djeca odgovorno zauzela svoja unaprijed dogovorena mjesta i u raspjevanoj koloni i veselo i ozbiljno krenula u istraživanje do " minute tišine " na odlasku kad smo, vjerujem svi, osjetili istinsku povezanost s prirodom i jedni s drugima."

DIANA KUZMANOVIĆ majka Stelle Kuzmanović:
" Vrlo ugodno sam se iznenadila kad sam vidjela s koliko entuzijazma su učenici pristupili ovom obliku nastave. Rad u skupinama pokazao je njihovu kreativnost i samostalnost. Zasluga je to njihove učiteljice koja ih je naučila kreativnosti i veselju u učenju. Osobno smatram da je iskustvo terenske nastave za našu djecu izuzetno korisno jer u današnje vrijeme moderne tehnologije sve više zaboravljamo osluškivati prirodu koja nam pruža toliko toga... Ponosna sam što imamo takvu radoznalu i veselu djecu koja će jednog dana biti otvorena prema svemu što ih u životu bude čekalo. Cijenim  uloženi trud gospođe učiteljice Đurđice Gatjal  u edukaciju naše djece i hvala joj na tome.“