Na ovoj živopisnoj i edukativnoj izložbi u Gradskom muzeju u Požegi 13.11.2017.
gospođa Ljiljana Marić, kustosica izložbe i muzejska pedagoginja, učenicima 2.a i
njihovoj učiteljici,pripravnici i asistentici na vrlo pristupačan i poučan način prikazala
je dio sadržaja enciklopedije.
Njemački autor ove enciklopedije Friedrich Justin Bertuch smatrao je da je slikovnica za dijete jednako važna kao kolijevka, lutka ili drveni konjić. U stvaranju slikovnice vodio se principom zornosti smatrajući da ilustracije moraju biti uredne, lijepe i jednostavne, a tekstovi ne smiju biti znanstveni nego djetetu moraju zagolicati maštu, probuditi u njemu zanimanje i zabaviti ga. Izdao je prvu slikovnu dječju enciklopediju na svijetu u 12 svezaka. I zbog toga ga i zovu ocem slikovnice. Enciklopedija je ukupno imala 1.185 stranica s 6.000 ilustracija.
Izlazila je od 1790. do 1830. godine.
Naučili smo koji začin liječi sve bolesti osim smrti (crni kim), koja je životinja najveća (plavetni kit), koja ima najgušće krzno (šišmiš), koji cvijet može plesati (semafor ili telegraf), može li ljudima izrasti rog (da, ali ga moraju operirati, može biti na glavi ili ramenu), zašto guštera Baziliska zovu i gušter Isus (jer može hodati po vodi), koje ptice imaju najljepše frizure i još puno, puno toga.
Na kraju su učenici na kreativnoj radionici gđe Ljiljane izrađivali svoje magnetiće
crtajući i bojajući neki njima najljepši motiv sa izložbe.
Bilo nam je prekrasno i zabavno. Puno toga smo novoga saznali i zainteresirali se za čitanje enciklopedija i istraživanje prirode i života u njoj.
Zahvaljujemo se gospođi Ljiljani i želimo joj još puno ovakvih uspješnih radionica.
Veselimo se ponovnom susretu.
Učiteljica 2.a Ivana Brus