ČAROLIJA U CESARIĆEVOJ ŠKOLI

Autor: Katarina Kotrla Vidić, 25. 1. 2011.

Osnovna škola „Dobriša Cesarić“ postala je već prepoznatljiva po svom projektu Cesarić u Cesariću. Nadahnuti poezijom našeg velikog pjesnika učenici se izražavaju i stvaraju u različitim područjima - u redovnoj nastavi, te u brojnim skupinama slobodnih aktivnosti.

Tako je bilo i ove godine, po šesti puta. Za temu projekta izabrana je čarolija. Osim u krošnji Cesarićeve Voćke poslije kiše, učenici su čaroliju pronašli svuda oko sebe – u prirodi, kapljici vode, snijegu, ljubavi, prijateljstvu, riječima, bojama i oblicima, pokretu...

Navedeno su prikazali na prekrasno uređenim panoima u hodnicima škole i učionicama.

KVIZ UČENIKA 4. RAZREDA

Projektni dan, 21.siječnja, otvoren je već u 10 sati, kvizom. Natjecale su se tročlane ekipe svih odjela 4. razreda naše škole, od 4.a do 4.d. Zadaci različitih oblika obuhvatili su sva nastavna područja, opću kulturu i logičko zaključivanje. Sve je nadzirala predsjednica ocjenjivačkog suda, učiteljica Suzana Kotrla. Zadatke je sastavila i kviz vodila autorica ovog teksta, a računalno su ih obradile učiteljice Selma Buljubašić i Ines Čereg.

Učenici su se dobro zabavili, ali i nešto novo naučili. U borbi neizvjesnoj do samog kraja pobjedu je odnijela ekipa 4.a u sastavu: Valentin Derdić, Sara Kudrić i Alen Stojanović. Oni su nagrađeni lijepim knjigama i diplomama. Gospođa ravnateljica im je uručila i prijelazni pehar, koji će čuvati do iduće godine i idućeg kviza.

SCENSKE RADIONICE

U 14 sati počele su s radom radionice pantomime i scenskog izražavanja. Vodili su ih Sanda Borota, Jelena Ferdebar i Dario Hak, članovi kazališne družine TRIA DE ARTIS. Polaznici su bili članovi scenskih skupina, učenici 3.c, 3.d, 4.c, 4.d i 5. razreda, njihove učiteljice Mirjana Matić, Ines Čereg, Vesna Markanović i Ivana Brus, te školska psihologinja, gđa Branka Lukić Cesarik. A poticaj, naravno – Cesarićevi stihovi.

KNJIŽEVNI SUSRET

U 17 sati u školskoj knjižnici članovi literarnih i novinarskih skupina naše škole imali su čast upoznati pjesnika iz svojih čitanki i lektire, Paju Kanižaja. Kazivao im je svoje pjesme, pričao o svome djetinjstvu, o tome kako stvara i čime se još bavi.

Smijeh se orio knjižnicom nakon gotovo svakog stiha, jer Kanižaj piše duhovito i vrlo neobično.

Našeg je Dobrišu Cesarića poznavao i  cijenio, a njegove je pjesme, priznao nam je, koristio u mladosti pri osvajanju djevojaka.

Dobitnik književnih nagrada Grigor Vitez i  Ivana Brlić Mažuranić u jednom je intervjuu rekao, a sada i potvrdio kako mu je ipak najveća nagrada iskreni dječji smijeh.

SVEČANA PRIREDBA

Sve je zaokruženo svečanom priredbom, u 19 sati u prepunoj školskoj blagovaonici. Na početku je nazočne pozdravila ravnateljica škole, gospođa prof. Zvjezdana Krip. Prigodnim riječima obratio se i gradonačelnik, gospodin Zdravko Ronko.

Zatim smo zaplovili valovima čarolije. Vodili su nas učenici, članovi dramsko-recitatorskih, literarno-novinarskih, plesne skupine, te pjevačkog zbora. Članovi povijesne družine Pajde izveli su scenski prikaz Čarolija – Čvarkolija. Tekst je pisan izvornom slavonskom ikavicom, posebno za ovu prigodu, a autor je učitelj Ivan Abibović. Upravo je on i idejni začetnik našeg projekta Cesarić u Cesariću.

Monolog Čarolija življenja, također učitelja Ivana Abibovića,kazivala je Petra Miškulin, učenica 7. razreda.

Naši gosti, Srednjoškolska kazališna družina – SKAD predstavili su se igrokazomČarolija riječi.

Učenice i učenici 7. razreda zaplesali su valcer.

Nakon svega, nazočnima se obratio i gospodin prof. Ante Žužul, predsjednik uprave Školske knjige, koja je pomogla realizaciju projekta.

Slijedilo je druženje gostiju i djelatnika škole uz zvuke tamburice. Slane i slatke specijelitete su priredili, te uzvanike posluživali učenici Obrtničke škole iz Požege.

Vjerujemo da su se svi nazočni ugodno osjećali, te kako su sa sobom ponijeli djelić čarolije.

HODOGRAM

IRENA IVETIĆ, učiteljica razredne nastave