Obilježena godišnjica rođenja Dobriše Cesarića

Autor: Blanka Đimoti Zima, 12. 1. 2021.

Polaganjem vijenca na rodnu kuću Dobriše Cesarića u Požegi, u organizaciji naše škole koja nosi pjesnikovo ime, danas je i svečano počela višednevna manifestacija “Cesarić u Cesariću”. Već 16. godinu zaredom u ovoj požeškoj školi provodi se projekt kojim, kroz različite  nastavne i izvannastavne aktivnosti, želimo svoje učenike upoznati s likom i djelom Dobriše Cesarića.

Kada govorimo o velikanima Hrvatske, Dobriša Cesarić  sasvim je sigurno jedan od njih. Čovjek čije je ime zlatnim slovima zauvijek upisano u knjige najsvjetlijih trenutaka književnosti u Hrvata. Dobriša Cesarić  poznat kao pjesnik jednostavnog izraza i malih stvari. Pjesme su mu redovito pisane jednostavnim jezikom, stoga su lako razumljive. Lirski izraz najprevođenijeg hrvatskog pjesnika Dobriše Cesarića najbolje karakterizira matoševsko-vidrićevska tradicija koju je uzdigao do razine nesumnjive autentičnosti i originalnosti u koje unosi osobni pjesnički izraz.

Ovim putem se zahvaljujemo svima  u radu na očuvanju misli na ovog velikog umjetnika jer u kulturi je ponekad i teško trajati ovako dugi niz godina, a sada u doba pandemije još i teže.  Ostavština Dobriše Cesarića, pjesme uz koje odrastamo, uz koje vi, dragi učenici  odrastate,  to svakako zaslužuje, istaknuo je gospodin Ferdinand Troha.

Izraz koji se temelji na njegovom odabiru riječi koje se “ne troše”, na glazbi njegovog prepoznatljivog ritma i stiha, na klasičnim i tradicionalnim strofama. Uz priznate hrvatske autore Miroslava Krležu i Tina Ujevića, Dobriša Cesarić je uvjerljivo zauzeo svoje mjesto u hrvatskoj poeziji i ističe se kao jedan od utemeljitelja modernog hrvatskog pjesništva. Cesarić je urbani pjesnik, pjesnik grada, pjesnik vedrine koji nadilazi sve sumorne kompozicije tog vremena, pjesnik ljubavi, pjesnik odan životu. U njegovim pjesmama vidimo opise urbanih ozračja i pejzaža, iz zvjezdanih ushita dopire do dna boli, socijalne bijede, sumnje.

Kratkim kulturnim programom i polaganjem vijenca na spomen ploču ispred rodne kuće, obilježena je 119. godišnjica rođenja poznatog Požežanina, pjesnika Dobriše Cesarića. Pjesnika Dobriše prisjetio se u svom obraćanju i zamjenik gradonačelnika Grada Požege gospodin Ferdinand Troha.

Kratki kulturni program izveli su učenice naše škole, članice literarne skupine 7. a razreda,  Anna Kuzmanović, Nika Berdi i Tia Ptičar, koje su kazivale  Cesarićeve pjesme. Program isprepleten pjesmama i mislima Cesarića, vodila  je učenica Anna Kuzmanović.

Vjerujući u visoki smisao umjetničkog stvaranja, Cesarić je vjerovao i u materijal, kojim je kao hrvatski pjesnik radio. Vjerovao je u ljepotu i snagu hrvatskog jezika osjećajući prema njemu gotovo strahopoštovanje. Motiv Granice kojim se ove godine posebno bavimo  u svom  projektu Cesarić u Cesariću  otvorit će uistinu brojna propitivanja. Cilj projekta  je upoznati učenike s bogatstvom motiva  GRANICE u doslovnom i prenesenom značenju.  Istovremeno, učenici će unaprijediti vještine komunikacije na stranom i materinskom jeziku kao i  uporabe IKT-a kao alata za komunikaciju i izražavanje.

Suradnja u digitalnom okruženju i zajednički on line susreti obogaćeni kulturalnim sadržajima proširit će znanja  učenika, a međupredmetni karakter projekta pomoći će u razvoju njihovih temeljnih vještina.

« Ožujak 2024 »