“My new friend” “međunarodni je eTwinning projekt u kojem će učenici upoznati nove prijatelje, od tradicionalnih metoda putem pisama, do suvremenih metoda putem e-mailova i digitalnih čestitki. Međusobno će razmijeniti informacije i iskustva o vlastitom životu, obitelji, hobijima, školovanju i kulturi svoga kraja. Svatko će imati priliku predstaviti povijesni razvoj svoga kraja i upoznati se s poviješću drugih krajeva svoje domovine i ostalih država u projektu. U projekt će biti uključeni učenici od 9 do 14 godina.
U projektu sudjeluju učenici 5. c razrednog odjela i razrednica Katarina Kotrla Vidić.
Zašto smo se odlučili na sudjelovanje u ovom projektu?
U današnje vrijeme digitalizacije učenici sve više vremena provode pred ekranima (mobitel, tablet, računalo, televizor…), a sve manje se druže uživo. Ovim projektom želimo povezati tradicionalne metode sklapanja prijateljstava i međusobne komunikacije sa suvremenim metodama.
Učenici će međusobno razmijeniti informacije i iskustva o vlastitom životu, obitelji, hobijima, školovanju i kulturi svoga kraja putem pisama, e-mailova i video sastanaka.
Učenici će poboljšati komunikacijske vještine, proširiti vokabular i poboljšati sposobnost pismenog izražavanja obogaćeno digitalnim sadržajima.
CILJEVI PROJEKTA:
- razvijanje digitalnih vještina
- razvijanje socijalnih vještina
- razvijanje komunikacijskih vještina
- sastanak učitelja: Sastanak je održan 30.9.2024. u 20h. Na sastanku su se predstavili svi sudionici te su nakon toga dobili upute o sljedećim aktivnostima u projektu. Razgovaralo se o podjeli aktivnosti i koracima projekta. Sudionici su dobili upute kako postavljati materijale na eTwinning platformu i kako dodati učenike na platformu.

AKTIVNOST: Izrada novogodišnjih čestitki
POSLALI SMO:


PRIMILI SMO:




2. sastanak učitelja: Sastanak je održan 30.1.2025. u 19h.
Na sastanku smo saželi sve aktivnosti koje smo do sada odradili, a to su: 1.sastanak, prikupljanje privola, predstavljanje učitelja, predstavljanje škola, predstavljanje učenika, integracija kurikuluma, sigurnost na internetu i autorska prava, uvodna anketa, pisanje, slanje i primanje pisama, božićne čestitke, susreti uživo i sada 2.sastanak.
Aktivnosti koje nam slijede u nastavku projekta: logo projekta, kviz za učenike, sastanak učenika, pisanje i slanje e-mailova, 3.sastanak, e-knjiga projekta, evaluacija projekta i susreti uživo.
Za logo projekta prijedloge učenici mogu izrađivati do 15.2., a tjedan iza toga ćemo napraviti anketu i odabrati logo projekta.
Raspravljali smo o temi kviza za učenike. S obzirom da ima puno učitelja matematike u projektu, a treći mjesec je mjesec matematike, matematika nam može biti tema kviza. Također, raspravljali smo i o temi sastanka učenika i e-mailovima, a o tome ćemo se naknadno dogovoriti.

AKTIVOST: Izrada loga projekta
Naš prijedlog loga bio je:

AKTIVNOST: Dan sigurnijeg interneta
U veljači obilježavamo ovaj važan dan., a ove godine pričali smo o pozitivnim i negativnim stranama umjetne inteligencije. Učenici već jako dobro znaju što sve umjetna inteligencija zna učiniti za nas; može stvarati slike, tekstove i videe koji izgledaju stvarno, ali nisu istiniti. To znači da netko može napraviti lažne vijesti ili videozapis koji zbunjuje ljude. Također, informacije koje nam nude alati umjetne inteligencije (poput ChatGPT-a), vrlo često budu pogrešne. Taj se fenomen zove “Halucinacija umjetne inteligencije”. Kad kažemo da umjetna inteligencija “halucinira”, mislimo na to da daje odgovore koji nisu istiniti ili točni, iako izgledaju uvjerljivo.
