eTwinning projekt “DJEVOJČICE U STEMU-U 2024./2025.”

Datum objave: 28. veljače 2025.
Kategorija: eTwinning

“Djevojčice u STEM-u” je eTwinning projekt, ali i natjecanje u kojem učenice 7. i 8. razreda naše škole neumorno sudjeluju već četvrtu godinu za redom. Svaka godina je novi izazov popraćen novim zanimljivim aktivnostima, projektnim zadacima te ekipnima natjecanjima u kojima naše cure pokazuju znanje u poznavanju nastavnih sadržaja iz matematike, fizike, kemije, biologije i informatike.

Neumorni su i njihovi učitelji mentori koji prema planu i hodogramu provode sve te aktivnosti, a to su: Katarina Kotrla Vidić, Juijana Madaj Prpić, Marija Glibo – Čuljak, Aleksandar Patajac, Tomislav Balen i Ivan Gavrić.

Hodogram

CILJEVI PROJEKTA

  1. popularizacija STEM-a
  2. motiviranje djevojčica da nastave obrazovanje u smjeru područja STEM-a
  3. razvoj komunikacijskih vještina
  4. stjecanje novih i proširivanje postojećih znanja iz područja biologije, kemije, fizike, matematike i informatike
  5. stjecanje uzora iz područja STEM-a
  6. upoznavanje povijesne uloge STEM-a
  7. upoznavanje novih prijatelja

Znanost i žene?!?

„Svijet treba znanost, a znanost treba žene .“ Adria Philippe Cornu, generalni direktor L’Oreála

U posljednje vrijeme postoji mnogo inicijativa koje potiču žene da se bave znanošću. 

VAŽNI DATUMI:l

11. veljače obilježava se “Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti“. Cilj je ovog obilježavanja potaknuti što više žena i djevojaka na uključivanje u znanost, promovirati razvoj karijere u znanosti i povećati svijest o doprinosu žena u znanosti.

Osim tog datuma sada već imamo i “Međunarnodni dan žena u matematici” koji obilježavamo 12. svibnja, a u travnju i “Međunarodni dan žena u IKT” koji ćemo i mi obilježiti natjecanjem “Djevojčice u Informatici”.

Renata Vlahović Kruc
Dr. sc. Renata Vlahović Kruc matematičarka je koja se bavi proučavanjem kombinatornih struktura i konačnih geometrija, uz poseban interes za edukaciju budućih učitelja razredne nastave i nastavnika matematike. Doktorirala je na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je provela gotovo devet godina u istraživanju i nastavi. Trenutno radi na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Autorica je znanstvenih članaka i aktivno sudjeluje na međunarodnim znanstvenim konferencijama. Uz akademski rad, posvećena je popularizaciji matematike među učenicima, nastojeći približiti ovaj predmet mladima kroz inovativne metode poučavanja.

Ana Sović Kržić
Dr. sc. Ana Sović Kržić izvanredna je profesorica na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Sudjelovala je u više od petnaest domaćih i međunarodnih znanstvenih projekata, a voditeljica je nekoliko značajnih projekata, uključujući „Transformacija robota u edukacijsko sredstvo” (HRZZ), Erasmus+ projekte „RoboGirls“ i „RobotTheater“ te Obzor Europa projekt „ICSE Science Factory“. Objavila je više od četrdeset znanstvenih radova u području znanosti o podacima, e-učenja i edukacijske robotike. Aktivna je u popularizaciji znanosti kroz program FER-a „ŠUZA“ te kao organizatorica Ljetnog robotičkog kampa „Petica“. Mentorira studentske i srednjoškolske timove na međunarodnim natjecanjima, a predsjednica je Hrvatskog robotičkog saveza. Dobitnica je više nagrada, uključujući Državnu nagradu za tehničku kulturu Faust Vrančić (2013.), Državnu nagradu za znanost (2019.) te Europsku nagradu za inovativno poučavanje (2023.).

Marija Mazor
Dr. sc. Marija Mazor molekularna je biologinja s bogatim znanstvenim iskustvom u biomedicini. Diplomirala je molekularnu biologiju na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a doktorat iz biomedicine stekla je na Fakultetu znanosti u Orleansu (Francuska), gdje je istraživala regeneraciju koštano-skeletnog sustava i mehanizme degenerativnih bolesti zglobova. Znanstvenu karijeru nastavila je kao poslijedoktorandica na Medicinskom fakultetu u Rijeci, sudjelujući u istraživanjima solidnih tumora i razvoja inovativnih terapija. Tijekom pandemije COVID-19 bila je ključna u razvoju i implementaciji dijagnostičkih testova te u osnivanju prvog laboratorija za molekularnu dijagnostiku pri KBC-u Rijeka. Aktivna je u popularizaciji znanosti kroz predavanja, demonstracije i autorske slikovnice namijenjene edukaciji djece. Dobitnica je više nagrada, uključujući Nagradu Akademije medicinskih znanosti Hrvatske za najbolji znanstveni rad (2021.) i priznanje Grada Ogulina za doprinos znanosti.

U petak, 7. ožujka 2025., uoči Međunarodnog dana žena, održano je ekipno online natjecanje “Djevojčice u STEM-u”

    U četvrtak, 24. travnja 2025., povodom Međunarodnog dana djevojaka i žena u IKT-u, održano je ekipno online natjecanje “Djevojčice u informatici” 2024./2025.

      Izradile: Marta Domičić, Josipa Bičanić, Marija Crnjac, Dora Bertović
      Izradile: Angela Paukner, Barbara Klemenić, Larisa Varešak, Franka Kronšteter

      Izradile: Marija Pernar, Iva Vidović, Nia Barišić, Iva Grgić
      Izradile: Korina Perić, Nikolina Balen, Ella Jupek, Maja Lučan

      Pročitajte još

      eTwinning projekt “The Magic of Geomath”

      eTwinning projekt “The Magic of Geomath”

      Unaprjeđenje matematike i geometrije kroz kretanje. U ovom uzbudljivom eTwinning projektu, cilj nam je istražiti svijet matematike i geometrije kroz leću kretanja. Naš cilj je uključiti učenike u praktične aktivnosti koje pokazuju kako geometrijski koncepti nisu samo...

      Skip to content