POVIJEST ŠKOLE

Škola je osnovana 1962. godine pod nazivom Jovo Milanović – Crnja, sa 17 odjeljenja i Područnom školom u Lazama Ćosinim. U prvoj školskoj godini 1962/1963. škola djeluje u prostoru Osnovne škole Vlado Brkić – Španac (1. osnovna škola – danas Osnovna škola Antuna Kanižlića), ali zbog manjka prostora tri odjeljenja nove škole bili su smješteni u zgradu Srednjoškolskog đačkog doma (danas zgrada Požeške biskupije). Škola je imala 19 učitelja, jednog tajnika te direktora Mihajla Pilja.

U idućoj školskoj godini 1963./1964. škola je dobila svoj prostor i smještaj na Ratarnici u zgradi Đačkog doma Poljoprivredne škole. Radila je u dvije smjene sa 673 učenika.

Školske godine 1971./1972. dotadašnji direktor Mihajlo Pilja odlazi u mirovinu te je od sljedeće školske godine za direktora je izabran Franjo Urh, učitelj iz Kutjeva. U idućim školskim godinama radi se na uređenju kako unutarnjeg tako i vanjskog prostora, a kao novost treba istaknuti uspješno djelovanje KUD-a „Miroslav Kraljević“ kao i sportskog društva „Pobjeda“.

Školske godine 1976./1977.  škola se seli u današnji prostor. Novost je i prijelaz u petodnevni radni tjedan u drugom polugodištu za razrednu nastavu, a predmetna je zadržala nastavu svake druge subote. Sljedeće školske godine u školi je po prvi put zaposlen pedagog, a dosadašnji direktor preselio se na drugo radno mjesto, a na njegovo mjesto imenovan učitelj Đuro Ivančević iz Osnovne škole Biškupci. Početak 80.-ih godina vrijeme je velikih uspjeha škole u izvannastavnim aktivnostima, a posebno je vrijedne uspjehe ostvarivala dramska i literarna družina nastupima u republičkoj razini i u projektu „Lijepa li si zemljo moja“ i u području „Znanost mladima“.

Školske godine 1982./1983. priključena je područna škola Nova Lipa. U međuvremenu je izvršena adaptacija prostora Škole učenika u privredi i u drugom polugodištu ovaj prostor postaje sastavni dio Crnjine škole i od toga vremena ovaj građevinski objekt djeluje kao jedna cjelina u građevinskom i upravnom smislu. Također je u ovoj školskoj godini u sastav ove škole iz Narodnog sveučilišta Požega preselila Škola za osnovno obrazovanje odraslih s kojom se preselilo i četvero njezinih djelatnika.

U školskoj godini 1986./1987. dosadašnji direktor Đuro Ivančević otišao je na novu službu izvan škole, a za novog direktora imenovan je Valentin Bognar iz Osnovne škole Pleternica. Škola ima 943 učenika raspoređenih u 30 odjeljenja te jedno odjeljenje u područnoj školi Nova Lipa. U školi djeluju tri uspješna društva: Školsko kulturno-umjetničko društvo (ŠKUD), Školsko sportsko društvo (ŠSD) i Klub mladih tehničara (KMT). Škola u prirodi na Zvečevu po prvi put je organizirana za učenike trećih razreda. U školi počinju raditi dva stručna suradnika pedagog i psiholog.

Školska godina 1990./1991. prekretnica je u životu i radu škole. Došlo je do osamostaljenja naše domovine Republike Hrvatske i novog ustroja društva u cjelini. Svaka ideologizacija škole prestaje pa tako škola mijenja ime uzevši ime omiljenog hrvatskog pjesnika Dobriše Cesarića, rodom iz našega grada Požege. Ujedno je po novom Zakonu o osnovnoj školi mijenjan i Statut škole. Imenovan je odbor koji je raspisao natječaj za ravnatelja škole te je izabran Jerko Čuljak iz Požege.

1991./1992. školska godina je ratna godina što otežava rad škole.  Odgodio se početak rada u rujnu zbog ratne opasnosti. Tek 16. prosinca 1991. godine počinje škola s radom i to po skraćenom ratnom programu – 70% nastavnog plana i programa.

Iduća školska godina počela je s 1031 učenikom raspoređenim u 33 odjeljenja matične škole i jednim kombiniranim odjeljenjem u Novoj Lipi. Preuređen je prostor skladišta učenika Škole u privredi u školsku blagovaonicu za učenike koji su se hranili u školskoj kuhinji, a isti će prostor poslužiti za razna kulturna i druga događanja u školi.

Školske godine 2008/2009. dotadašnji ravnatelj Jerko Čuljak je umirovljen a na njegovo mjesto imenovana je prof. povijesti i filozofije Zvjezdana Krip. Nastavljen je rad na građevinskim investicijama te uspješnosti odgojno obrazovnog rada, kroz pjesničke susrete, brojne projekte, te izvrsnim uspjesima na županijskim i državnim natjecanjima… Školska zgrada nadograđena je novim prostorima 2021. godine: blagovaonica, kuhinja, administrativnim uredima, specijaliziranom učionicom za kemiju/biologiju/prirodu/fiziku , specijaliziranom učionicom za informatiku, učionicom za njemački jezik, svlačionicama, malom i velikom sportskom dvoranom.

Školske godine 2022./2023.  ravnateljica Zvjezdana Krip je umirovljena te je na njezino mjesto Školski odbor imenovao magistricu znanosti Lidiju Pecko. Nastavljen je rad na unutarnjem uređenju školske zgrade, kao i vanjskom. Rad na sinergijskom povezivanju svih djelatnika škole i razvoju škole kao snažne ustanove koja će pozitivno utjecati na razvoj osobnosti i utjecati na svakog učenika i djelatnika te prepoznati, podržavati i razvijati potencijale svakog
pojedinca, ali i lokalne zajednice. Škola ima 488 učenika, 61 radnika, 3 odjeljenja produženog boravka. Sljedeće školske godine škola je dobila odobrenje za 4 učiteljice produženog boravka i 4 kuharice.

Školske godine 2024./2025. škola ima 467 učenika, 25 razrednih odjela od toga jedno odjeljenje u Područnoj školi Nova Lipa, 71 radnika.

Slijedom vremena ugrađeni su čvrsti temelji u bilo škole koji sasvim sigurno daje novu nadu i vjeru da će se ovaj uhodani pravac, cilj i svrha škole u našoj sredini i ubuduće uspješno razvijati i da će škola i dalje biti na ponos učenika, roditelja, djelatnika i grada Požege, njezinih žitelja i novih naraštaja.

Pred nama su godine uspješnosti, događaji uvijek osmišljeni, nikada stihijski, već na razini promišljenosti i istinskoj odgovornosti što ide u sklad s ulogom, mjestom i značenjem koju ovakva odgojno – obrazovna ustanova kao što je škola ima.

Vizija i misija škole:

  • učiniti OŠ „Dobriša Cesarić“ modernom kvalitetnom školom s prepoznatljivim identitetom koja će učenicima biti garancija zdravog okružja i optimalnog osnovnog obrazovanja.
  • Naša škola, MJESTO zajedništva, tolerancije, uzajamne nadogradnje, izvor znanja i razvijanja potencijala učitelja, učenika, roditelja učenika i svih djelatnika škole.

 

 

 

 

 

Skip to content