2024-06-12 07:23:44

UČENICI POSJETILI IZLOŽBU O OBITELJI JANKOVIĆ

Učenici 3.c razrednog odjela OŠ „Dobriša Cesarić” Požega s učiteljicom Irenom Ivetić posjetili su izložbu „Obitelj Janković u Slavoniji”. Izložbu su postavile djelatnice Gradskog muzeja Požega u prostoru Zavoda za znanstveni i umjetnički rad, jer je u to vrijeme obnova Gradskog muzeja bila u tijeku.
Obitelj Janković jedna je od najznačajnijih slavonskih plemićkih obitelji. „Prvi poznati član obitelji bio je Mihajlo (Mihovil) koji je 1588. g. dobio plemićki naslov od kralja Rudolfa II. Značajniji uspon obitelj je ostvarila nakon oslobođenja Slavonije od Osmanlija krajem 17. st.” * Obitelj Janković bila je vlasnik vlastelinstava Daruvar, Sirač, Pakrac, Stražeman, ali i posjeda u Ugarskoj.
 

Dvorac u Daruvaru bio je dom Antuna Jankovića (1729. - 1789.) U njemu se danas nalazi Zavičajni muzej Daruvar. Na ostacima rimskih termi Antun Janković je utemeljio termalno lječilište. Antunov brat Ivan (1731. - 1798.) sa svojom je obitelji živio u rezidenciji koja se nalazila na području današnjeg sela Biškupci, nedaleko Stražemana. Ivanova druga supruga Alojzija inicirala je izgradnju nadgrobnog spomenika obitelji Janković u župnoj crkvi sv. Mihaela arkanđela u Stražemanu, dovršenog 1811. g. Autor spomenika je nepoznat ali je njegova umjetnička vrijednost neupitna. Dvorac u Biškupcima je na žalost zapaljen na kraju I. svjetskog rata, 1918. g. Zadnji muški potomak ove plemićke obitelji je Julije Janković (1820. - 1904.) Obnašao je dužnost požeškog župana i „tražio je uvođenje hrvatskog jezika u javne poslove županije”. Zalagao se za veća prava i slobode svih naroda u Monarhiji (prvo Habsburškoj a zatim Austro-Ugarskoj monarhiji). Bio je veliki pokrovitelj umjetnosti, kulture i školstva. Starija Julijeva kći Marija Felicija Janković (1855. - 1918.) bavila se proučavanjem povijesti vlastite obitelji. Zbog toga se dopisivala s brojnim povjesničarima i drugim uglednim osobama među kojima je bio i Ivan Kukuljević Sakcinski. Bavila se i slikarstvom, a blok s njenim crtežima bio je jedan od eksponata na ovoj izložbi. Mlađa Julijeva kći Ana Elizabeta Janković (1859. - 1937.) posljednji je
predstavnik ove obitelji. Napisala je dnevničko-memoarsko djelo „Posljednja” objavljeno 1933. g.
Grofovi Janković zadnji put su bili na okupu kad su Julije i supruga Ljudevita slavili zlatni pir, u veljači 1904. g.
„Nakon smrti Ane Elizabete, njezina glavna ostavština, dokumenti i fotografije njene obitelji donirani su Gradskom muzeju Požega” čiji je osnivač Julije Kempf. Najzanimljiviji dijelovi ove ostavštine mogli su se vidjeti na izložbi „Obitelj Janković u Slavoniji”.

Uz stručno vodstvo kustosice Tihane Benčić Španiček učenici su sa zanimanjem razgledali obiteljske portrete, crno-bijele fotografije, obiteljsko stablo, dokumente pisane krasopisom među kojima je i pismo kraljice Marije Terezije Antunu Jankoviću iz 1778. g. Tako su se i učenici i učiteljica, uz pomoć iznimno vrijedne i zanimljive muzejske građe, upoznali s jednim dijelom bogate povijesti svoga zavičaja.
Irena Ivetić

* Citati i podaci navedeni u ovom tekstu su iz publikacije „Obitelj Janković u Slavoniji, od prvog do posljednje”, autori doc. dr. sc. Ana Šitina Žepina, Ivan Roth, mag. hist. art. i Ivana Domanović, mag. educ. hist. , izdavač Muzej grada Pakraca 2023.


Osnovna škola "Dobriša Cesarić" Požega