2024-05-27 18:53:32

DRUŽENJE S KREŠIMIROM ČANIĆEM U SKLOPU ŠKOLSKOG PROJEKTA CESARIĆ U CESARIĆU

 

Znamo li tajni jezik kodiranja? Razumijemo li znanstveni jezik? Je li moguće druženje sa znanstvenikom? Na ta i neka druga pitanja dobili smo odgovor tijekom susreta koju nam je održao Krešimir Čanić u školskoj knjižnici u sklopu projekta Cesarić u Cesariću. U suradnji sa Školskom knjigom, za učenike šestih razreda u školskoj knjižnici organiziran je susret s predavačem Krešimirom Čanićem koji se aktivno bavi popularizacijom prirodnih znanosti i jedan je od voditelja projekta Mala meteorološka radionica. Koautor je knjige pokusa za djecu od 8 do 12 godina. Vodio je znanstveno popularne radionice za djecu i mlade na Festivalu znanosti, Meteorološkim izazovima, Noći istraživača i  Znanstvenom pikniku. Aktivno sudjeluje u edukaciji osnovnoškolskih učitelja i profesora u sklopu stručnih aktiva iz područja meteorologije i klimatologije. Krešimir Čanić aktivno se bavi popularizacijom znanosti s posebnim naglaskom na meteorologiju više od 25 godina. Tijekom tog razdoblja posjetio je više od 1000 škola, vrtića i fakulteta diljem Republike Hrvatske.Učenici naše škole naučili su o meteorologiji, vjetrovima, ali naučili su i različite šifre koje će im koristiti za pisanje tajnih poruka. Najveći problemi klimatskih promjena su suše, nevrijeme i požari. Oduševljeni učenici  i nazočni učitelji uključili su se u raspravu. Izrazili smo želju da predavač ponovno posjeti našu školu i bude naš suradnik na projektu Preobrazba.

TEKST: Blanka Đimoti Zima

 

Tko je Krešimir Čanić imali smo prilike otkriti u razgovoru nakon predavanja.

Aktivno sudjeluje u edukaciji osnovnoškolskih učitelja i profesora u sklopu stručnih aktiva iz područja meteorologije i klimatologije. Autor je i voditelj mnogih znanstveno-popularnih događanja kao što su Zvuk, Mali prirodoslovac, Struja struji, Tajne šifre i pisma, Mali istraživač, STEAM tjedan, Novsky, GIF, a vodio je i znanstveno-popularne radionice za djecu i mlade na Festivalu znanosti, Meteorološkim izazovima, Noći istraživača, Ljetnoj tvornici znanosti, Znanstvenom pikniku, Maker faireu, smotrama klubova mladih tehničara i drugim sličnim znanstvenim i znanstveno-popularnim događanjima. Voditelj je projekta STEAM tjedan te savjetnik Školske knjige za EU projekte iz područja obrazovanja. Za svoj rad 2015. godine nagrađen je godišnjom nagradom tehničke kulture Faust Vrančić.

Zbog svog višegodišnjeg iskustva rada na projektima i evaluacijama projekata izabran je 2017. za člana Upravnog odbora Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva. 2018. godine postaje član Upravnog odbora Beijing Global Network of Science Festivals. Autor je znanstvene instalacije Najveće Newtonovo njihalo u jugoistočnoj Europi. Zbog velikog truda, rada i vremena kojeg nesebično ulaže u popularizaciju meteorologije Hrvatsko meteorološko društvo odlukom Upravnog odbora dodjeljuje mu priznanje za značajan doprinos razvitku i popularizaciji struke.

 

 

 

TEKST: Blanka Đimoti Zima


Osnovna škola "Dobriša Cesarić" Požega