2016-12-14 10:40:03

Na druženju s književnicom Melitom Rundek

Učenici 7.b razreda, novinari i mladi literati družili su se s književnicom Melitom Rundek u Gradskoj knjižnici Požega. Susrete s djecom Melita Rundek smatra posebno važnim i zato često dolazi na druženja s njima. Štoviše, svoje tekstove prije objavljivanja često daje upravo djeci da ih pročitaju, kako bi ih ocijenili jer posebno drži do mišljenja svojih čitatelja.

 

Teme i načini pripovijedanja u njenim romanima uvijek su bliski djeci. Njene knjige problematiziraju život djece i svijet u kojem žive, pa su često uključene teme o nasilju, internetu, facebooku, ovisnostima, potrošačkom društvu i svijetu konzumerizma i reklama. Kako je rekla, često je djeca pitaju kada će biti objavljen drugi dio nekog romana, što govori o njihovom zanimanju za likove koje sreću u njima.

ogodilo mi se da u jednom manjem gradiću, nakon moje uvodne riječi jedan dječačić me pitao, jesam li ja sigurna da sam pisac.  Nisam znala je li to neki kritički osvrt na moje djelo ili što drugo, pa sam ga pitala da pojasni. "Pa svi pisci su mrtvi, a vi ste živi", odgovorio je !!! Mislim da je važno da naša djeca upoznaju hrvatske pisce, a ne samo sve one ljude koje vide u tv-programima i medijima, istaknula je književnica.

Upozoravali su me kako postoji opasnost da moja knjiga „Psima ulaz zabranjen“, ako postane dio obvezne lektire, neće se čitati. Kad se nešto mora čitati, onda se baš to i ne čita. Ipak, dogodilo se da ova knjiga postane lektira, ali da se i dalje čita,  ispričala je Melita Rundek našim  učenicima.

O uspješnosti književnog rada Melite Rundek govore brojna priznanja. Njoj su najdraža ona kad se naslov nađe na top-listi čitanosti. Za roman Psima ulaz zabranjen dobila je 1. nagradu "Ivana Brlić-Mažuranić" 1999. godine, a po njemu napravljena i predstava. Uspjesi su okrunjeni i nagradama "Grigor Vitez", "Anto Gardaš", a nagrada je i to što je roman Mirko i 7 prigovora, koji govori o psihičkom zlostavljanju, upotrijebljen je kao dio predloška za UNICEF-ovu kampanje "Stop zlostavljanju među djecom" koje su izvedene u nekoliko stotina škola.

Radujemo se ponovnom susretu s ovom osebujnom književnicom.


Osnovna škola "Dobriša Cesarić" Požega